Brakujący ząb – czy warto go uzupełniać?

lekarze specjaliści > Protetyka > Brakujący ząb – czy warto go uzupełniać?

Specjaliści Radzą

Brakujący ząb – czy warto go uzupełniać?

serwismen.pl Autorką artykułu jest:

lek. dent. Marta Zinkow
specjalista stomatologii ogólnej i protetyki stomatologicznej
Curriculum Implantologiczne
Dentima Specjalistyczne Centrum Stomatologii
Kraków, ul. Wł. Żeleńskiego 86
12/638-36-42, 664-06-43-32
www.dentima.pl
Usunięcie jednego zęba pozornie pozostawia tylko niewielką po nim lukę. Pozornie, ponieważ nie uzupełnienie w odpowiednim czasie brakującego zęba stopniowo prowadzi do bardzo niekorzystnych zmian.

Zmiany w zębach sąsiednich oraz zębach przeciwstawnych:

W wyniku utraty choćby jednego zęba dochodzi nie tylko do stopniowego przemieszczania się, ale przede wszystkim do przechylenia w stronę tej luki zębów sąsiadujących z luką. W wyniku tego pojawiają się bardzo nieestetyczne szpary między zębami.

Równocześnie tak przechylone zęby są bardziej narażone na działanie niekorzystnych sił podczas jedzenia. Prowadzi tow konsekwencji do zwiększonej ich ruchomości, a w końcowym efekcie do ich utraty.

Przemieszczeniu ulegają też zęby przeciwstawne, które wysuwając się powoli z kości pozornie stają się „dłuższe”.

Utrata natomiast zębów bocznych dodatkowo znacznie przeciąża zęby przednie, powodując ich nadmierne starcie i bardzo niekorzystny efekt estetyczny.

Zmiany w dziąsłach:

Przemieszczone zęby odsłaniają dziąsła, które podobnie jak przechylone zęby są wtedy bardziej narażone na urazy podczas jedzenia. Pojawiają się też trudne do oczyszczenia miejsca, w których zalegają resztki pokarmowe i stopniowo przekształcają się w kamień nazębny i doprowadzają do rozwoju zapalenia przyzębia oraz próchnicy.

Zmiany w kościach szczęki lub żuchwy:

Po usunięciu zęba rozpoczyna się nieodwracalny zanik kości w miejscu brakującego zęba. Odbija się to szczególnie niekorzystnie w przypadku utraty zębów dolnych, ponieważ dolne protezy ruchome zwykle gorzej się utrzymują na swoim miejscu.

Zmiany w funkcji żucia i mowy:

Wysunięty ząb jest też przeszkodą podczas jedzenia, która uniemożliwia prawidłowe ruchy żuchwy.
Dodatkowo im doszło do utraty większej ilości zębów, tym bardziej zmniejsza się wydolność żucia. Utrata zębów, szczególnie przednich prowadzi też do trudności w wymowie, zwłaszcza głosek c, s. z.

Zmiany w estetyce:

Utrata pojedynczych zębów w widocznej podczas uśmiechu strefie estetycznej powoduje to, że a;bo przestajemy się uśmiechać, albo podczas uśmiechu pokazujemy charakterystyczne „czarne dziury” po brakujących zębach.
Utrata większej ilości zębów prowadzi oczywiście do większych zmian w wyglądzie, m.in. opadnięcia kącików ust, zapadnięcia policzków i warg, pogłębienia fałdów nosowo-wargowych, które w znacznym stopniu postarzają twarz.

Zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych:

Niekorzystne przemieszczenia zębów prowadzić też mogą z czasem do charakterystycznych „trzasków” i „przeskakiwań w stawach, a także do dolegliwości bólowych samoistnych lub podczas jedzenia.

Stąd tak istotne jest uzupełnienie brakującego choćby jednego zęba. Możliwości odtworzenia usuniętego zęba jest wiele. Wybór metody uzależniamy od indywidualnych oczekiwań Pacjenta co do estetyki, trwałości, wygody i czasu leczenia.
Serdecznie zapraszamy.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl